Potovanje v Nemčijo – Home exchange
Konec avgusta se je zaključil naš dopust na Hrvaškem, kjer smo obiskali Plitvička jezera, potem pa se je začelo tisto pravo potovanje v Nemčijo, na katerega sva oba čakala že od zadnjega potovanja in home exchange-a v Italiji, kjer smo obiskali Benetke in spali v apartmaju z razgledom na jezero Como. Cilj našega poletno-jesenskega potovanja je bila Nemška romantična cesta, ki se je na koncu izkazala kot sodobna pravljica.
Zakaj potovanje v Nemčijo?
“Kdo bi si pa želel v Nemčijo na potovanje? Jaz ne bi nikoli izbral/a te destinacije kot prvo izbiro…” in podobno, sva poslušala, ko sva izdala cilj našega potovanja. Mislim, zakaj pa ne? Pa ok, bom malo bolj specifična, saj verjamem, da veliko ljudi asociira Nemčijo z velikimi mesti.. No ja, saj so tudi velika mesta tam, ampak midva imava rada luštne male vasice z luštnimi hiškami, detajli, ki imajo svoj čar. Predvsem mala mesteca, ki jih lahko prehodiš peš. Veš, da je v Nemčiji veliko srednjeveških mestec, nekatera so celo med najbolj ohranjenimi v Evropi. Noro, a? Ko stopiš v tako zgodovinsko mestece, z ohranjenimi hišami, obzidji in gradovi, kar čutiš, kako je bilo. Nekaj je definitivno v zraku..

Zaplet in spanje v Kranjski Gori
Plan potovanja je bil, da zjutraj odidemo iz Paga, kjer smo uživali zadnje poletne žarke in visoke temperature, ter na poti do našega cilja prespimo v Kranjski Gori. Plan je bil dober, ampak je takoj sledil zaplet, itak Murphy – mi napakirani, se že usedemo v avto, in seveda, avto ni vžgal. Javljal je vse možne napake, tako da smo potovanje že skoraj odpovedali (kasneje smo sicer ugotovili, da se je spraznil akumulator in smo po tem, ko nam je prijazen sosed priskočil na pomoč, lahko štartali naprej).



Drugi zaplet pa je bil ta, da je lastnik apartmaja, kjer naj bi prenočili, naredil dvojno rezervacijo (oziroma je na našo pozabil) in je bil apartma zaseden. Kaj, halo! In to vse zato, ker smo bili dogovorjeni, da plačamo z boni. No, lastnik se je opravičil in nam na njegove stroške rezerviral drug apartma (tudi tega ne slišiš vsak dan, ane?). Ker pa ta apartma ni imel lastne otroške sobe, smo lahko preizkusili, kako je spati v isti sobi. Hči doma namreč spi v svoji sobi nekje od 6. meseca starosti, v svoji postelji pa že čisto od začetka. Zaradi zapleta z avtom, ki sem ga prej opisala, smo seveda štartali kasneje, zato smo tudi padli v gužvo (v Sloveniji, na na meji) in posledično prispeli v Kranjsko Goro kar pozno.
Kar nam je ostalo od dneva smo raje izkoristili za sprehod in igrišče. Seveda se nama potem, ko smo se vrnili v apartma, za eno noč ni dalo montirati prenosne ograjice za posteljo (pa jo imava vedno s seboj, tako kot tele stvari), tako da sva samo obe postelji združila in preprečila, da bi hči med spanjem padla na tla. No, tekom noči sva ugotovila, da to ni bila ravno najboljša odločitev, saj se je vmes hči premaknila k nama in ni bila pri miru niti 5 minut. Iskreno ne vem, kako se vam, tistim, ki prakticirate skupno spanje z malčki, uspe naspati. Meni je bila to ena najhujših noči, pa sem v času dojenja vstajala iz postelje večkrat na noč 🙂



Vmesni cilj – Affenberg gora opic v Avstriji
Noč ni bila najboljša, ampak je dan hitro postal krasen. Naš vmesni cilj je bil obisk Opičje gore Affenberg Landskorn v Avstriji, do katere smo iz Kranjske Gore potrebovali le dobre pol ure. Pri potovanju s hčerko nama je pomembno, da pot ni predolga, da imamo več postankov in da en del poti spi, če je le mogoče. Več o tem, na kaj sva pozorna pri načrtovanju potovanja z otrokom, si lahko prebereš tukaj. Po ogledu opičje gore je sledila vožnja v dežju do našega naslednjega vmesnega cilja, kjer smo preko Bookinga rezervirali apartma v bližini Augsburga v Nemčiji. “Ja, končno smo tukaj, v Nemčiji”, sem si mislila. Še malo, pa bomo v naši novi hiški. Naslednji dan smo nadaljevali naše potovanje po Nemčiji.

Home exchange ali ko se počutiš kot doma
Se počutiš kdaj kot doma, ko prideš nekam? Pri Home exchange izmenjavah je pogosto tako. Nič drugače ni bilo s hišo v Nemčiji, v kateri smo preživeli cel teden. Za našo “bazo” raziskovanja severne romantične ceste, smo si izbrali Oettingen in Bayern in to čudovito hišo.



Hiša, katero smo si izbrali preko Homeexchange-a, smo “plačali” s točkami, pri nas doma pa je bila v tem času družina iz Španije, prav tako na točke. To pomeni, da družina, pri kateri smo bili, ne bo prišla k nam, prav tako tudi mi ne bomo šli v Španijo, k družini, ki je bila pri nas. Včasih je Homeexchange deloval na princip “ti k meni, jaz k tebi”, po združitvi s podjetjem Guest 2 Guest, ki je prakticiral menjavo na podlagi točk, pa se je način potovanja z menjavo hiš malo spremenil. Možnosti za poceni (skoraj zastonj, ne lažem!) potovanja so se tako samo še povečala. Več o takem načinu potovanja, si lahko prebereš v moji objavi, tukaj.

V hišo smo se zaljubili na prvi pogled. Ni težko videti zakaj, samo poglej ta čudovit vrt in rože. No, zunanjost hiše je bila definitivno največji plus, zakaj smo se odločili za bivanje v tej hiši. Ampak tudi notranjost ni bila kar tako.




V hiši smo imeli poleg spalnic in čudovite kopalnice z razgledom na vrt in zimski vrt, na voljo v uporabo še finsko savno in sobo za biljard. Krasno! Saj veš, ko imaš majhnega otroka, ki hodi zgodaj spat (ja, tudi na dopustu), pridejo take stvari še kako prav. Dopust na dopustu, hihi.



In, kako izgleda Homeexchange v praksi? Se z ljudmi, s katerimi menjaš hišo, kdaj srečaš? Ja, pa ne. Zadnje čase se z lastniki ne srečava, saj so ponavadi odsotni in ključ pustijo v “lock boxu”. Smo pa sicer ves čas v kontaktu preko portala ali preko maila. Tak način prakticiramo tudi mi, saj ti tako ni treba obremenjevati nekoga, ki bi moral predati ključ.
Kakšno je nenapisano pravilo Homeexchange-a?
Da svojim gostom pripraviš “navodila”, torej kako se kakšna stvar uporablja in kje se nahaja (npr pralni stroj, kdaj odvažajo smeti ipd), pripraviš zemljevid in kakšne letake o tem, kaj si pogledati v okolici, ter neko manjše darilo dobrodošlice (npr vino). Midva sva tukaj v Nemčiji dobila njihovo pivo (Oettinger je znan po pivovarni), v zameno pa ponavadi prineseva nekaj slovenskega. To so take male geste, ki res naredijo menjavo bolj domačo. In pa seveda, da se do njihovega doma obnašaš spoštljivo, tako kot želiš, da se oni do tvojega. Zaenkrat nisva imela slabih izkušenj, sva pa vedno zelo pomirjena, ker je v ozadju podpora Homeexchange-a, ki ti nudi rešitve v primeru težav z gosti (ali npr. s poškodovanimi stvarmi). V tem primeru letna članarina res ni veliko, nudijo pa 24-urno podporo.

Potovanje v Nemčijo – Severna nemška romantična cesta
Lokacija hiše v Oettingen-u se nama je zdela super odskočna deska za raziskovanje krajev po poti, kjer gre severna nemška romantične cesta. To je 350 kilometrska pot, ki gre skozi slikovito Bavarsko, polno lepih mestec s slikovitimi pol-lesenimi hišami, rožami in srednjeveškimi obzidji.
Nekaj malega sva splanirala preden smo šli na pot, ostalo pa kar sproti. Ponavadi si določiva en cilj na dan, pa malo prilagajava glede na vreme in počutje, predvsem hčerke. V veliko pomoč nama je bila knjiga DK Eyewitness, Back Roads Germany. Meni osebno so njihove knjige veliko lepše in berljive, kot zbirke Lonely Planet. V zbirki Back Roads (stranske poti) imaš na voljo “vožnje”, ki so časovno opredeljene, vsaka vožnja pa ima označene “must see” kraje. Ker je narisan potek vožnje po zemljevidu, si pot enostavno splaniraš. Seveda mi nismo potovali samo po knjigi, je bila pa dobra podpora pri odločitvah. Super sopotnik, močno priporočam!

Potovanje v Nemčijo po dnevih
Prvi dan, Oettingen in Bayern
Čeprav je malo zahladilo, smo šli odkrivati “naše” malo mestece. Ker je bila pozicija hiše zelo dobra, smo imeli do središča samo nekih 15 minut hoje. Mesto leži ob reki Wörnitz, na zgornjem robu kraterja Nördlinger Ries, ki je nastal pred več kot 16 milijoni leti.
Oettingen je arhitekturno zelo zanimivo mesto, saj so na eni strani hiše pol-lesene, na drugi strani pa baročne. Zanimivo je, da je bilo mesto v letih od 1522 do 1731 razdeljeno med protestante in katolike (ti so naredili hišam baročne fasade), vsaka stran pa je uporabljala svoj koledar in imela svojo sinagogo. Poglej, kako izgledajo hiše, da si lažje predstavljaš:






Mesto je sicer znano po pivovarni in najbolj prodajanem nemškem pivu Oettinger . Blizu našega naselja je bil tudi velik park ob reki pa sprehajalne poti, čisto v bližini hiše pa smo lahko videli srne in jelene, seveda pa v bližini tudi ni manjkalo lepo urejeno otroško igrišče.



Drugi dan, Nördlingen
Nördlingen na Bavarskem je eno izmed najstarejših ohranjenih srednjeveških mest in eno izmed treh mest v Nemčiji, ki imajo v celoti ohranjeno obzidje. Ostali dve mesti sta Rothenburg ob der Tauber in Dinkelsbühl. Mesto leži v kraterju, blizu kraja, kjer je 15 milijonov let nazaj padel meteorit. Zelo znan je “Danielov” zvonik iz katerega se vidi lep razgled na celotno mesto. Hiške so pol-lesene, ulice pa so tlakovane. Ker je mesto ostalo tako zelo ohranjeno, imaš občutek, kot, da si šel nazaj v čas. Nič čudnega, da se je zato mesto že pojavilo v filmih (npr v Willy Wonka in tovarna čokolade). Decembra je tam eno najlepših božičh marketo na Bavarskem.





Zanimivost je, da je mesto ohranilo tradicijo “nočnega čuvaja” (watchmen call), ki vsak dan, na zvoniku, od 22. do polnoči, vsake pol ure, ponavlja besede, “vse bo dobro” (all is good). Tako naj bi pomiril prebivalce mesta, da mirno ležejo k nočnemu počitku.
Še vedno drugi dan, Harburg
Mesto leži blizu reke Wörnitz in se ponaša z enim bolj ohranjenih gradov v Nemčiji.

Grad stoji na hribu in gleda na mesto. Ob poti do gradu so nas pričakali različni liki iz pravljic. Grad je res izjemno ohranjen, zdaj se ga lahko najame za različne prireditve.



Razgled z gradu na mesto je lep, še bolj pa mi je bil všeč poglej iz mesta na grad. Tam je tudi možnost opazovanja račk, ob vodi se lahko usedete na piknik (zraven je parkirišče), potem pa se odpravite čez most na kratek sprehod do mesteca. Luštno.





Tretji dan, Wassertruedingen
Na poti do našega najbolj severnega cilja, mesta Wurzburg, smo se ustavili v mirnem mestu, ki ima zasnovan čudovit nov park, poleg reke, kjer lahko opazujete ptice. Mi smo šli na kratek sprehod, se malo poguncali in potem krenili naprej.






Še vedno tretji dan, Schloss Sommersdorf
Kratek obisk smo namenili temu čudovitemu gradu, ki ga obkroža potok. Grad je bil zaprt in sodeč po zvoncu na vratih, v zasebni lasti. Je pa lep za kratek postanek. Lahko celo posediš zraven gospe v rumenem in si nalo napaseš oči.



Tretji dan, zadnja postaja, Wurzburg
Naša najdaljša pot v tem tednu, nas je pripeljala do Wurzburga. Spet večje mesto, ob reki, kjer mimo plujejo ladje, na kakšni pa si celo lahko privoščite kosilo. Verjetno je najbolj znana stvar v mestu most, s katerega je čudovit razgled na grad. Je zelo zanimivo tudi zato, ker se na njem družijo ljudje ob kozarcu vina. Po obisku trga in obvezne kave, smo se odpravili nazaj v hišo.



Četrti dan, Rothenburg ob der Tauber
Meni osebno je bil Rothenburg najbolj čarobno, pravljično mestece (kljub temu, da je verjetno najbolj turistično od vseh). Ravno dovolj je veliko, da se nekaj dogaja, vse imaš na dosegu peš in res ponuja vse, od čudovito ohranjenega obzidja, do razgleda in tlakovanih uličic, ob katerih so posejane čarobne hiške.

Ko si enkrat znotraj obzidja, začutiš vajb, ki je v zraku. Težko ga je opisati. Ti pa hitro pridejo v glavo misli, da se boš sem definitivno še vrnil. Vse je tako čarobno, prav zanima me, kako izgleda v zimskem času, v snegu in lučkah.

A ni luštno, no?









Peti dan, Augsburg
Augsburg je malo večje mesto, kot smo jih bili vajeni obiskovati v zadnjem tednu. Po ulicah vozijo tramvaji, mimo ličnih butikov drvijo ljudje, v zraku pa je tisti mestni vajb, ki sporoča, da nihče ne počiva.






Ponekod me je mesto spomnilo na Ljubljano, pa čeprav so na trgu v loncih palme in ležalniki na mivki. Kakšna kul ideja. Luštno za kakšen dan, kaj več bi pa raje preživela v kakšnem mirnem mestecu, npr tukaj:
Še vedno peti dan, Donauworth
Tukaj je bilo res čutiti umirjenost malega kraja. V resnici ne rabiš prav veliko za užitek. Vsake toliko paše pokukat v večje mesto, da potem vidiš razlike in kaj je bolj primerno zate. Zame sigurno kaj takega.



Potovanje v Nemčijo – Šesti dan, Dinkesbuhl
Kjer so pravljice doma, bi lahko rekli. Glej te stolpičke no. Pa rože ob kamnitem obzidju.

Ko se sprehajaš ob obzidju, te kar povleče nazaj v čas. Ob obzidju te vodi park, ki te pripelje do čisto ohranjenega stolpa. Sploh ne morem verjet, da so vsa ta srednjeveška mesta tako zelo ohranjena. Lej, kako zanimive hiše.






Zakaj na potovanje v Nemčijo?
Tukaj pa se je naša nemška pravljica končala. Bilo je krasno, z lahkoto bi tu preživeli še kakšen teden ali dva. Nemčija pa.. Oh, kako je čudovita. Hiše so urejene, povsod so rože in pokošena trava. Vožnja je bila vedno zelo lepa, saj so se nam odpirali razgledi na dolga polja, rumena in zelena. Veliko je kolesarjev, nič čudnega, saj imajo urejene kolesarske poti stran od ceste. Mi se bomo v Nemčijo definitivno še vrnili, samo ne vemo še na katerem koncu bomo začeli.
Če te bolj podrobno zanima kako izgleda hiša in pogosta vprašanja glede Homeexchange menjave, si lahko pogledaš storyje v Highlightsih na mojem Instagram profilu. Vabljen/a v moj virtualni svet!