Najlepši dalmatinski otoki – Severna, srednja in južna Dalmacija
Dalmacija je regija vzhodne obale Jadranskega morja, ki večji del leži na ozemlju Hrvaške. Da ima ene najlepših plaž zagotovo že veš. Svetovno edinstvena obala je zaradi svoje razvejenosti dobila tudi svoj naziv: Dalmatinski tip obale. To je specifičen tip obale, v katerem so otoki vzporedni z obalo. Spodaj si lahko pogledaš otoke severne, srednje in južne Dalmacije. Večji dalmatinski otoki so Dugi otok, Ugljan, Pašman, Brač, Hvar, Korčula, Vis, Lastovo in Mljet. Mogoče bo tvoj naslednji dopust prav na enem izmed njih.

Severna Dalmacija, dalmatinski otoki
Severna Dalmacija je priobalna pokrajina vzhodne obale Jadranskega morja. Razprostira se od otokov Oliba in Silbe ter srednjega dela Paga na severozahodu do otočkov Žirje, Zmajan in Zlarin na jugovzhodu vse do Primoštena. Severnodalmatinski otoki se delijo na Zadarsko in šibeniško otoško skupino. V tem območju je čez 550 otokov, otočkov in čeri. Vse o severni Dalmaciji si lahko prebereš tukaj.


Kornati
Kornati so skupina 125 otokov, otočkov in morskih podvodnih grebenov v Zadarskem arhipelagu. Ležijo jugovzahodno od Pašmana, med Dugim otokom in Žirjami. Celotno otočje je poraslo z redko suho travo in nizkim borovim gozdom. Stalnih naselij na otočju ni.

Srednja Dalmacija, dalmatinski otoki
Srednji Dalmaciji pripada obalni del od Primoštena na severozahodu do reke Neretve na jugovzhodu, ozek priobalni pas s pogorji Kozjak, Mosor, Biokovo, prostrana Zagora, večja otoka Brač in Hvar in nekaj srednje velikih otokov kot so Vis, Šolta, Čiovo ter večje število manjših otočkov. Vse o srednji Dalmaciji si lahko prebereš tukaj.


Južna Dalmacija, dalmatinski otoki
Južna Dalmacija obsega ozek obalni pas južno od Neretve, polotok Pelješac ter večjo skupino otokov, med katerimi so najbolj znani Korčula, Lastovo, Mljet in Elafiti. Vse o južni Dalmaciji si lahko prebereš tukaj.

